PARAFIA PW. MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ W DARŁOWIE

KOŚCIOŁY FILIALNE

Kościół św. Jerzego
Darłowo, ul. Bogusława X (za mostem)
Msze Święte:
Piatek - 16.30
Niedziela - 11.00, 15.45

w okresie wakacyjnym (1 lipiec - 31 sierpień)
Msza Święta tylko w niedzielę

Niedziela - 11.00
Historia koscioła pw. św. Jerzego

Kościółek pw. Św. Jerzego, legendarnego zabójcy smoka, poświęcono w 1502 r. Służył on ubogim, chorym, szczególnie na trąd i umysłowo upośledzonym. Wszyscy ci chorzy mieszkali w dwóch szpitalach położonych blisko kościółka. Nadzór pełnili tutaj księża i zakonnicy z zakonu Kartuzów. Po 97 latach odnowiono go ze składek dobroczyńców. W II połowie XVI wieku szerzył się tutaj luteranizm. Kościółek przeszedł w ich posiadanie. Chorymi opiekowały się siostry beginki. Chorzy mieli obowiązek wspólnej modlitwy, aby im to ułatwić zamontowano na dzwonnicy dzwon pochodzący z kościoła Św. Gertrudy. Było to 1623 r. W 1633 r. dokonano następnego remontu. Kościółek ten był czynny do 4.III.1945 r. W latach 60-tych pełnił przez krótki czas rolę kościoła polsko-katolickiego, a w latach 70-tych zgromadzono tutaj ważniejsze eksponaty z Zamku Książąt Pomorskich, który był w tym czasie remontowany. Następnie kościółek był terenem organizowania wystaw.
W 1981 r. odbyła się wystawa „Marynistyka i rzemiosło artystyczne”, 1983 r. „Z dziejów sztuki użytkowej”, w 1984 r. „Meble zabytkowe z zbiorach zamku”.
W 1989 r. władze miejskie przekazały kościółek parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, po czym przystąpiono do remontu. Odkryto na stronie południowej fresk. Został on odnowiony przez p. Roberta Rogalę z Torunia w 1992 r. Odpowiedzialnym ze strony parafii za oddanie kościółka do użytku został Ojciec Marek Marcinkowski. Pierwszą Mszę Św. Odprawiono 26.XI.1995 r. w uroczystość Chrystusa Króla. Od tego czasu odprawia się tutaj w każdą niedzielę i święto Mszę Św. o godz. 15.45. Uczestnikami są przeważnie ludzie starsi wiekiem, zamieszkali w przyległej „dzielnicy”. W pazdzierniku 1996 r. zakupiono 25 ławek.

Opracował Edmund Nowak
Na podstawie dokumentów archiwalnych PTTK i Zamku Książąt Pomorskich Darłowo, styczeń 1997 r.
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:
Ocena:

Kaplica św. Józefa w Domasławicach
Msze Święte
Niedziela - 10.30

Copyright©franciszkanie.pl. 2015. All rights reserved